ממה עשוי יהלום מעבדה

Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook

יהלומי המעבדה הם יהלומים שלאט לאט, אבל בטוח, מתחילים לתפוס נפח רחב יותר ויותר מתעשיית היהלומים הארצית והעולמית. יהלומי המעבדה נוצרים מהרצון לתת מענה של תכשיט משובץ אבן איכותית שנגיש לכולם, ולא רק למי שיכול להרשות לעצמו אקסטרה. יהלום מעבדה, שלא כמו יהלום טבעי, עובר תהליך מלאכותי ובמעבדות, אך החומרים המרכיבים אותו דומים לחלוטין לגמרי ליהלום הטבעי. אם כן, ממה עשוי יהלום מעבדה?

רגע, מה זה בכלל יהלום?

כשמדברים על יהלום ביום-יום מדברים בעצם על אבן יקרה, משאת נפשה של כל אישה, אם לא של כולנו. כשחוקרים את המושג קצת יותר לעומק, ויורדים למונחים המדויקים – היהלום הוא למעשה החומר הקשיח ביותר בטבע, אבן נדירה שהיא למעשה מינרל המורכב מפחמן נקי, שדרגת הקושי שלו היא 10 – שהיא דרגת הקושי המוגדרת הטבע כגבוהה ביותר.

למה לי לקנות יהלום מעבדה אם יש בשוק יהלומים טבעיים?

ראשית כל, יהלום טבעי הוא אבן נדירה ויקרה ביותר. מבחינת צרכנים, אנחנו יכולים להסתכל על היהלום הטבעי לעומת יהלום מעבדה בעיקר בהיבטים של תמורה לעומת מחיר. מבחינת היצרנים, יש הבדלים תהומיים בין שני סוגי היהלומים, גם מבחינת היבטים כמו זמן ייצור, עלות ייצור ועוד.

ממה עשוי יהלום מעבדה

ממה עשוי יהלום מעבדה?

להבדיל מהיהלום הטבעי המצוי בטבע, יהלום המעבדה מופק מפחמן המיוצר על ידי אידוי גזים, או על ידי הפעלת טמפרטורות גבוהות ולחץ גבוה המופעלים על גוש המכיל מתכות וגושי פחמן. מה הכוונה "או"? ובכן, ישנן שתי שיטות ייצור ליהלום מעבדה – שיטת hpht ושיטת cvd.

ממה עשוי יהלום מעבדה בשיטת hpht

שיטת ייצור זו מתייחסת להפעלת טמפרטורות גבוהות (כ-1500 מעלות) ולחץ גבוה על גוש המכיל מתכות וגושי פחמן. בתהליך של כמה שבועות, נישאר לבסוף עם גושי פחמן נקיים וטהורים מהם עשוי יהלום המעבדה.

ממה עשוי יהלום מעבדה בשיטת cvd

בשיטת ייצור זו יתבצע הליך של אידוי גזים המכילים אטומי פחמן. מתהליך אידוי זה, נישאר לבסוף עם גושי פחמן נקיים, מהם נייצר את יהלומי המעבדה.

בשתי השיטות מדובר על תהליך ייצור של מספר שבועות בודדים, מה שמאפשר ייצור מהיר, יעיל והמוני יחסית של יהלומי מעבדה, בוודאי לעומת ייצור של יהלומים טבעיים.

לסיכום, אמנם יהלום מעבדה הוא אינו יהלום טבעי, ותהליך הייצור שלו אינו נעשה בטבע – אך כיום שיטות הייצור במעבדות מדמות אחד לאחד את תהליך הייצור של יהלום טבעי, ומקנות לו את אותן איכויות, והוא אף נמדד על פי אותם מדדים של יהלום טבעי כמו צבע, ניקיון, שקיפות ועוד.

עין בוחנת רגילה לעומת עין בוחנת של יהלומן לא תצליח להבחין ממה עשוי יהלום מעבדה לעומת היהלום הטבעי.

תוכן עניינים

Shiree Jewlery

מחפשים תכשיטים מיהלומי מעבדה ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם